ilustracje-do-fraszek

Nasze ilustracje w tomiku fraszek

22 sierpnia 2013

Czy znajomość alfabetu i umiejętność pisania wystarczy do stworzenia wspaniałej powieści? Stosunek ilości ludzi biegle władających piórem do ilości dobrych pisarzy pokazuje, że nie. Analogiczne pytanie można zadać grafikowi.  Czy opanowanie techniki rysowania, ciekawa kreska a nawet własny styl są wystarczające, aby stworzyć interesującą ilustrację? Otóż nie. Choć niewątpliwie stanowią punkt wyjścia, podstawę, dzięki której biała karta papieru może stać się niezwykłym obrazem.

Co zatem sprawia, że ilustracja – choćby estetyczna i dobrze wyglądająca – ze zwykłego wypełniacza strony staje się inspirującą wizualizacją?  Pomysłowość oraz twórcze spojrzenie na rzeczywistość. Dobra forma graficzna nie tylko obrazuje daną treść, ale zmusza do myślenia. Pozwala lepiej zrozumieć temat i jest dodatkowym impulsem dla wyobraźni, docierającej do nowych pożądanych przez grafika znaczeń.

Poza zręcznością w kreowaniu wizji istotna jest spójność pomiędzy charakterem ilustracji a tematem. Inny charakter zyska grafika przedstawiająca ważne problemy społeczne, inny odnosząca się do kwestii naukowych, a jeszcze inny dotycząca zabawy i rozrywki.

Niewątpliwie humorystyczny kształt przybrały rysunki, jakie znalazły się w tomiku pt. ”Okruchy. Fraszki tudzież inne roztrząsania.” autorstwa Piotra Kasperczaka. Zastosowana przez nas minimalistyczna forma czarnej kreski odpowiadać miała nieskomplikowanej formie słownej, jaką stanowi fraszka. Pracując nad ilustracjami dążyliśmy do tego, aby nie tylko zamykały one w swoich ramach myśl wypływającą z fraszek, ale pobudzały fantazję czytelnika i skłaniały go do poszukiwania kolejnych komicznych znaczeń – mamy nadzieję, że się udało:)

Poniżej prezentujemy kilka wybranych prac. Miłego oglądania.

Ilustracja fraszki "Święte słowa"

 

Ilustracja do fraszki zatytułowanej "Talent"

Ilustracja do fraszki zatytułowanej (Od)wieczny dylemat

Ilustracja do fraszki zatytułowanej "Milczenie jest złotem"

Ilustracja do fraszki zatytułowanej "Synonim współczesnej kobiety"

Ilustracja do fraszki "O pewnej pianistce"

 

Tagi: